Přejít na obsah Přejít na hlavní menu

Oenoforum 2022

Dvoudenní hodnocení vín v novém Centru Louka ve Znojmě určilo výsledky 16. ročníku Oenoforum 2022 – Czech International Wine Competition.

Nejlepším mladým vínem se stal moravský Sauvignon a k tomu moravská a česká vína přidala ještě 8 vítězů kategorií. Další dva Championi pak putují na Slovensko a jeden do Bulharska. Oenoforum je pořádáno Svazem vinařů ČR jako největší a jediná mezinárodní soutěž vín v České republice pod patronátem OIV – Mezinárodní organizace pro víno a vinohradnictví.

“Oenoforum jako jediné u nás má patronaci OIV, ale i kdyby ji nemělo a kdybychom nemuseli naplňovat z této patronace daná a přísná nařízení, přesto bychom neupustili od jasného směru, jakým chceme s touto mezinárodní soutěží jít a díky čemu je tak specifická. Obrovský důraz klademe na čtyři věci. Za prvé to je víno, toho nikdy není přihlášeno více než 600 vzorků, aby měli degustátoři dostatek klidu pro kvalitní hodnocení. Za druhé to jsou lidé, jak personál, tak skladba degustátorů je součástí mimořádně přátelské a současně profesionální atmosféry. Za třetí doprovodný program, u kterého vždy přemýšlíme o něčem, co degustátorům, našim hostům udělá radost a třeba i sebere na chvíli dech. Proto jsme letos zvolili "cooking show”, kdy hosté vařili přímo s týmem šéfa restaurace Haralda Pollaka. A za čtvrté to je místo, které je každý rok jiné, ale originální a svým způsobem výjimečné, sdělil PhDr. Martin Chlad, prezident soutěže a pořadatelského Svazu vinařů.

Do 16. ročníku soutěže vín Oenoforum 2022 bylo přihlášeno rekordních 593 vín z Rakouska, Německa, Slovenska, Chile, Itálie, Nového Zélandu, Bulharska, Moldávie, Španělska a samozřejmě také České republiky. Soutěž se konala 24. a 25. června v nových úžasných prostorách Centrum Louka ve Znojmě, které se stalo Památkou roku 2021 v Jihomoravském kraji.

Vinařství Mikrosvín Mikulov získalo 7 zlatých medailí. Oceněná vína byla z tradiční řady v zastoupení odrůd Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Chardonnay a Rulandské modré. Na celkové výsledky se můžete podívat na konci článku.

Nejlepším Ryzlinkem vlašským soutěže se stal Ryzlink vlašský, Herbarium Moravicum 2021, pozdní sběr od sesterské společnosti Zámeckého vinařství Bzenec.

Celkové výsledky

ODRŮDA

ŘADA

ROČNÍK

MEDAILE

ŠARŽE

Ryzlink vlašský, Perná, Železná 

TL

2019

Zlatá medaile

924

Ryzlink rýnský, Mikulov, Za cihelnou 

TL

2018

Zlatá medaile

827

Ryzlink rýnský, Mikulov, Za cihelnou 

TL

2019

Zlatá medaile

931

Chardonnay, Dobré Pole, Rosentické

TL

2019

Zlatá medaile

920

Ryzlink vlašský, Perná, Železná

TL

2020

Zlatá medaile

024

Rulandské modré, Mikulov, Za cihelnou bar.

TL

2019

Zlatá medaile

939

Ryzlink vlašský, Perná, Goldhamer 

TL

2020

Zlatá medaile

022