Přejít na obsah Přejít na hlavní menu

Valtické vinné trhy 2022

Valtické vinné trhy 2022

V Centru Excelence v Národním vinařském centru ve Valticích skončilo čtyřdenní hodnocení vín přihlášených do 55. ročníku soutěže v rámci Valtických vinných trhů, jedné z nejstarších a nejprestižnějších soutěží a výstav vín.

Letos se v soutěži utkalo na 730 vín z různých vinařských zemí světa, především z České republiky, Slovenska a Rakouska, ale také např. Itálie, Francie, Německa, Španělska, USA, Argentiny, Chile nebo Nového Zélandu.

Superkomise složená z nejlepších hodnotitelů Moravy a Čech hodnotila finalisty, z nichž jako Championa bílých vín vybrala Veltlínské zelené 2019, výběr z hroznů.

"Víno vzniklo zráním v nerezovém tanku, velkém dřevěném sudu a malých gönských sudech. Barva sytější žluto-zlatá. Ve vůni ovocně-kořenité, s tóny hrušek, žlutého melounu a ananasu. Na pozadí se objevuje dotyk bylin a marcipánu. V chuti výrazné a bohaté, s kyselinkou a zbytkovým cukrem v harmonii. Na patře s tóny pomerančové kůry. V závěru delší jemně minerální dochuť."

Letošní ročník je rekordní co do počtu přihlášených zahraničních vín, což soutěži dodalo ještě na vyšší úrovni a dalo našim vinařům i možnost srovnání s kolegy z různých částí světa,“ sdělil jeden z organizátorů Valtických vinných trhů David Šťastný a dodal: „Troufám si říct, že návštěvníci se opravdu mají v tento svátek vína na co těšit.

Výstava vín, kde bude veřejnost moct ochutnat všechna vína ze soutěže, včetně Championů, proběhne letos ve dnech 6. – 7. května, tradičně v zámecké jízdárně ve Valticích, která jí dodává nezapomenutelnou atmosféru.

Celkové výsledky

ODRŮDA

ŘADA

ROČNÍK

MEDAILE

ŠARŽE

Veltlínské zelené, Dobré Pole, Daniel 

TL

2019

Champion, Velká zlatá medaile

933

Ryzlink rýnský, Mikulov, Za cihelnou

TL

2019

Zlatá medaile

931

Sauvignon

FL

2021

Zlatá medaile

102

Chardonnay, Dobré Pole, Rosentické 

TL

2019

Zlatá medaile

920

Ryzlink vlašský, Březí, Ořechová hora

TL

2020

Zlatá medaile

025

Ryzlink vlašský, Perná, Goldhamer

TL

2020

Zlatá medaile

022

Cabernet Sauvignon, Perná, Goldhamer bar.

TL

2019

Zlatá medaile

937

Ryzlink vlašský, Perná, Železná 

TL

2019

Zlatá medaile

924